EDUKACJA

    Zapraszam do współpracy osoby związane z edukacją domową oraz szkoły, które chcą umożliwić dzieciom i młodzieży bezpośrednie poznawanie przyrody. Proponowane przeze mnie programy edukacyjne to spotkania przyrodnicze, a ich tematyka jest zależna od pory roku, gdyż zupełnie inny świat widzimy i poznajemy wiosną, jesienią czy zimą. Ze swojej strony gwarantuję pełen profesjonalizm prowadzonych zajęć.

    Chcemy by dzieci poznawały świat, w którym żyją, by go rozumiały i radziły sobie w nim. Dziecko podchodzi do wszystkiego inaczej niż dorośli i ważne jest by tego poznawania i oswajania świata mu nie utrudniać, ale też zbytnio nie ułatwiać. Zdecydowanie lepiej jest pomóc dziecku poznać ten świat tak jak ono chce. W ten sposób jako rodzice i nauczyciele zyskamy u dziecka szacunek oraz zrozumienie, a ono zawsze będzie wiedziało, że może na nas liczyć... w każdej sytuacji.

    Pracując przez wiele lat z dziećmi i młodzieżą na zielonych szkołach, obozach letnich i zimowiskach oraz przez kilkanaście lat jako wykładowca ze studentami, poznałem setki, jeśli nie tysiące osobowości. Każdy z nas jest inny, każdy z nas inaczej postrzega detale, każdy z nas inaczej wyraża siebie, ale każdy z nas intuicyjnie czuje świat w podobny sposób - używamy tych samych zmysłów. Podczas zajęć buduję relacje z uczestnikami w zgodzie z naturalnym układem rzeczy, we wzajemnym poszanowaniu i odpowiedzialności.

 

Edukacja Domowa

Osobom, które zajmują się edukacją domową, same uczą swoje dzieci lub dzieci znajomych proponuję prywatne i kameralne spotkania w formie warsztatów / obozów naukowych. Jestem otwarty na wiele tematów przyrodniczych, co daje uczestnikom swobodną możliwość kreowania zajęć. W małej grupie (6-8 osób) jesteśmy w stanie zrealizować arcyciekawy materiał i podejść do niego na wiele sposobów. W tego typu spotkaniach preferuję uczenie się i rozumienie poprzez doświadczanie. Nie wyobrażam sobie uczenia przyrody i zjawisk w niej zachodzących jedynie poprzez książki i komputery - by poczuć i zrozumieć przyrodę należy się w nią zagłębić, więc teren w tym przypadku będzie naszym głównym laboratorium i otwartą książką.

Tematy i terminy spotkań w ramach pracy z grupami edukacji domowej możemy zaprojektować tak, aby były dostosowane do odpowiedniej grupy odbiorców. Pory roku czy pogoda nie mają tutaj najmniejszego znaczenia, jako ludzie świetnie dostosowujemy się do każdych warunków.

Spotkania są realizowane we wsi Gruszki, położonej na wschodzie Puszczy Augustowskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Budynkiem kwaterującym jest gospodarstwo agroturystyczne. Szacowany koszt związany z obsługą grupy do maksymalnie 8 osób wynosi 120 zł / osoba za dobę - z noclegami i bez wyżywienia, 180 zł / osoba za dobę z noclegami i z wyżywieniem.

Zapraszam do kontaktu poprzez e-mail (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) lub telefon (792 664 072) w celu rezerwacji terminów oraz tematów spotkań.


Edukacja Szkolna

W ramach edukacji szkolnej, zapraszam do współpracy szkoły i nauczycieli, którzy chcą dać swoim uczniom więcej niż pozwala program nauczania. Wszyscy wiemy, że przyroda to nie tylko oddzielne przedmioty zwane biologią, geografią, fizyką czy chemią. Te przedmioty, jak wszystkie elementy środowiska, w którym żyjemy przenikają się ze sobą i wynikają z siebie. Na lekcjach często brakuje czasu na powiązanie kontekstowe przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, a to jest podstawą prawidłowego rozumienia procesów zachodzących w świecie. Być może rozwiązaniem będzie w tym wypadku zorganizowanie innej i nietypowej lekcji? A może lepszym pomysłem będzie kilkudniowy wyjazd w teren połączony z nietuzinkową tematyką przyrodniczą? Z pewnością mogę zaproponować odpowiednie rozwiązania wraz z profesjonalną realizacją tematu.

W ramach współpracy proponuję listę tematów (z rozbudowanymi szczegółowymi zagadnieniami - do pobrania tutaj), które jestem w stanie z dziećmi i młodzieżą realizować w formie spotkań tematycznych. Możliwe są też do zrealizowania wybrane tematy w opcji jednodniowej w plenerze Puszczy Augustowskiej lub kilkudniowe wyjazdy na "Dzikie Szkoły" w Dolinie Biebrzy na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Przeprowadzenie zajęć w szkole w postaci spotkania lekcyjnego trwającego do 90 minut, to koszt 15 zł od osoby.

W przypadku uczestnictwa w organizowanych przeze mnie "Dzikich Szkołach" przy grupie maksymalnie 30 osobowej, koszt udziału wynosi 180 zł / osoba za dobę. W ramach ceny wliczony jest: nocleg w pensjonacie o wysokim standardzie, pełne i smaczne dobowe wyżywienie dostosowane do diety uczestnika, kilkugodzinne zajęcia przyrodnicze w terenie oraz w sali, opieka licencjonowanego przewodnika oraz bilet wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Dostępne terminy dla kilkudniowych wyjazdowych "Dzikich Szkół" w Dolinie Biebrzy lub Puszczy Białowieskiej na wiosnę 2019:
Termin 1: 27-30 maj
Termin 2: 3-6 czerwiec
Termin 3: 10-13 czerwiec - TERMIN ZAREZERWOWANY

Zapraszam do kontaktu poprzez e-mail (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) lub telefon (792 664 072),
w celu rezerwacji terminów oraz tematów spotkań.
Praca w terenie


Wyprawy plenerowe


Rozpoznawanie gatunków roślin


Obserwacje ptaków


Młodzież blisko przyrody


Na wilczym tropie


Radość z bycia w terenie